امروز: ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
گزارش هم ماشین؛

عوارض عبور از آزادراه ها سال جاری هم افزایش می یابد؟

عوارض عبور از آزادراه ها سال جاری هم افزایش می یابد؟ هم ماشین: در حالیکه شرکتهای آزادراهی از افزایش وحشتناک هزینه های تعمیر و نگهداری محورهای آزادراهی خبر می دهند، معلوم نیست وزارت راه تا آخر سال جاری با چه درصدی از افزایش عوارض موافقت کند.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر هم اکنون آزادراه های غیر دولتی به دنبال افزایش عوارض هستند اما تا کنون وزارت راه و شهرسازی که از جانب قانون بعنوان متولی تعیین نرخ عوارض آزادراه های غیر دولتی تعیین شده، پاسخی به درخواست شرکتهای آزادراهی غیر دولتی نداده است.
خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور هم پیش از این گفته بود شرکتهای آزادراهی غیر دولتی درخواست خویش را به شرکت ساخت و همینطور وزارت راه می دهند؛ این درخواست ابتدا در شرکت ساخت بررسی شده و سپس در کمیته ای در وزارت راه مورد بررسی قرار می گیرد. بعد از آنکه این کمیته نرخ مورد نظر را به وزیر راه و شهرسازی عرضه داد که معمولا بر مبنای نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی، افزایش سالانه آن مورد تصویب قرار می گیرد، وزیر راه رقم نهایی را ابلاغ خواهد نمود که در خیلی از موارد، وزرای راه به علت شرایط زندگی مردم، رقمی پایین تر از رقم مصوب در کمیته مذکور را به شرکتهای آزادراهی اعلام می کند.
دبیر انجمن آزادراه ها: لیست بهای هزینه تعمیر و نگهداری آزادراه ها رشد عجیبی داشته است
خدایار خاشع دبیر انجمن شرکتهای سرمایه گذار در آزادراه ها در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت ساخت آزادراه های غیردولتی اظهار نمود: ۲ هزار و ۷۶۱ کیلومتر آزادراه در دست بهره برداری داریم، هزار و ۳۸ کیلومتر دیگر هم در چارچوب ۱۸ محور در دست ساخت است و ۹ هزار و ۹۵ کیلومتر در چارچوب ۱۷ کریدور هم در دست مطالعه برای ساخت قرار دارد.
وی اضافه کرد: ۲۴ محور آزادراهی مشارکتی در دست بهره برداری است که سالانه ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان صرفه جویی مستقیم در مصرف سوخت دارند که نشان داده است سرمایه گذاری در ساخت آزادراه ها برای دولت بازگشت سریع سرمایه به دنبال خواهد داشت.
دبیر انجمن شرکتهای سرمایه گذار در آزادراه ها با اشاره به اینکه هنوز افزایش نرخ سالانه آزادراه ها از جانب وزارت راه اعلام نشده، اظهار داشت: لیست بهای راه پارسال ۸۵ درصد افزایش داشت ولی عوارض آزادراهی تنها حدود ۱۶ درصد بیشتر شد.
وی ضمن اشاره به مستهلک شدن آزادراه های تهران- ساوه و قزوین- زنجان اظهار داشت: عوارض این دو آزادراه را دولت می گیرد بنابراین پیشنهاد آزادراه های بخش خصوصی این است که درآمد دولت از محل عوارض این دو آزادراه مطابق تبصره ۵ قانون مشارکت به آزادراه هایی پرداخت گردد که درآمد آنها جوابگوی سرمایه گذاری نیست.
خاشع ضمن اشاره به عدم رفع مشکل مالیات سرمایه گذاران آزادراه ها خاطرنشان کرد: در ۳۰ سال گذشته به صورت متوسط سالانه ۸۷ کیلومتر آزادراه راه اندازی شده است. به عبارتی دیگر هر دولت کمتر از ۳۵۰ کیلومتر آزادراه ساخته است در حالیکه دولت سیزدهم این فرصت را دارد که ۷۵۰ کیلومتر تا انتهای دوره چهار ساله خود آزادراه بسازد و پتانسیل به بهره برداری رساندن بیشتر از ۳۶۰ کیلومتر آزادراه های جهش تولید که پیشرفت مناسبی دارند در یک سال وجود دارد و در صورت تحقق که دور از انتظار هم نیست یک رکورد قابل توجه محسوب خواهد شد.
دبیر انجمن شرکتهای سرمایه گذار در آزادراه ها خاطرنشان کرد: آزادراه ها ایز دخواست -شیراز به طول ۲۲۴ کیلومتر، منجیل – رودبار به طول ۸ کیلومتر، قطعه ۲ تهران- شمال به طول ۲۲ کیلومتر و تبریز مرند به طول ۴۳ کیلومتر امکان احترام دارد در سال آینده به بهره برداری برسد.
به گفته این فعال صنعت راهسازی مجموعه این ۳۶۵ کیلومتر آزادراه در دست ساخت، ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار می خواهد اما در لایحه بودجه ۱۴۰۱ تنها ۷۵۸ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
خاشع خاطرنشان کرد: این در شرایطی است که ساخت این میزان آزادراه، ۸۰ هزار تن قیر لازم دارد که معادل ۸۰۰ میلیارد تومان می شود. اگر وزارت راه و شهرسازی بتواند ۴ هزار میلیارد تومان مابقی را از محل های دیگر مانند فروش اراضی تأمین کند می تواند معادل آنرا از محل صرفه جویی سوخت در ظرف کمتر از ۵ سال برگرداند.
دبیر انجمن آزادراه ها از دیگر مزایای آزادراه سازی را کاهش تصادفات جاده ای به علت ارتقای مسیرها به بزرگراه و آزادراه عنوان و اظهار نمود: ۷۵ درصد ترافیک جاده ای از تردد رو در روی خودرو ها، ایمن سازی شده است.
وی با اشاره به اینکه کشورهای همسایه ما به سرعت درحال توسعه محورهای ترانزیتی خود هستند اظهار داشت: اگر ما با راه اندازی آزادراه ها سهم خویش را از ترانزیت منطقه کسب نکنیم، بازگشت آن در آینده به سادگی مقدر نخواهد بود توجه داشته باشیم که محور تبریز-بازرگان از تعهدات محور شماره یک بزرگراه آسیایی معروف به راه ابریشم است که ایران در سال ۱۳۸۵ تعهد ساخت آنرا داده و در سال ۱۳۸۷ در مجلس به تصویب رسیده است و از این محور حدوداً ۲۲ هزار کیلومتری که شرق تا غرب آسیا را طی می کند فقط در دو کشور افغانستان و ایران تکمیل نشده است.


منبع:

1400/10/19
20:11:48
5.0 / 5
99
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.