امروز: ۱۴۰۱/۰۳/۰۷

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی منصوب گردید

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی منصوب گردید هم ماشین: طی حکمی از طرف وزیرآموزش وپرورش، «حمید طریفی حسینی»، «رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی» شد.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، یوسف نوری طی حکمی « حمید طریفی حسینی»، را بعنوان رئیس سازمان آموزش وپرورش استثنایی منصوب نمود.
برمبنای آنچه در رزومه طریفی حسینی آمده، وی دکترای روانشناسی تربیتی از دانشگاه شهید چمران اهواز دارد و ازسال ۱۳۸۲ به استخدام رسمی آموزش و پرورش در آمده و در دوره های مختلف تحصیلی به خدمت در آموزش و پرورش مشغول بوده است.
از سوابق تجربی وی می توان به خدمت در مراکز آموزشی و توانبخشی مشکلات ویژه یادگیری زیرمجموعه سازمان آموزش و پرورش استثنایی، کارشناس کمیسیون اجرائی سازی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو حقیقی شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور، عضو کارگروه طراحی اپلیکیشن اندرویدی آشنایی دانش آموزان دارای مشکلات ویژه یادگیری و معاون برنامه ریزی آموزشی و توانبخشی مشکلات یادگیری سازمان آموزش و پرورش استثنایی، اشاره نمود.
طریفی حسینی در رزومه پژوهشی خود طرح هایی پژوهشی بسیاری در حوزه تعلیم و تربیت دارد که می توان طرح های؛ تبیین مبانی و تدوین الگوی رشد برمبنای تعالیم اسلامی، تدوین و اعتباربخشی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، بررسی و انطباق مجموعه اسناد آموزش ۲۰۳۰ با سیاست های کلی نظا م، بررسی و انطباق اولویت های ۲۳ گانه ابلاغی رییس جمهور به وزیر آموزش و پرورش با سیاست های کلی نظام، بررسی و انطباق طرح «تنظیم تعدادی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با سیاست های کلی نظام» را نام برده است.
گفتنی است؛ طریفی حسینی علاوه بر مقاله های علمی و پژوهشی در رزومه خود، سه کتاب تألیفی با عناوین؛ «فلسفه پژوهش تربیتی» (ترجمه؛ مؤلف: ریچارد پرینگ)، «تاریخ آموزش عالی در ایران» و «بررسی کیفی و تطبیقی لطمه های اجتماعی و وضعیت زندانها در سه کشور ایران، انگلیس و آمریکا» را به ثبت رسانده است.

مروری بر اقدامات سنوات اخیر و چالش های آتی در سازمان آموزش و پرورش استثنایی

به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، سازمان آموزش و پرورش استثنایی بصورت ویژه کار تعلیم تربیت ۱۵۰ هزار دانش آموز با نیازهای ویژه را در ۱۷۰۰ مدرسه خاص و ۲۱ هزار مدرسه پذیرا بر عهده دارد و از زمان تاسیس در سال ۷۰ تا حالا ۱۸ برابر پوشش تحصیلی در هفت گروه آن بالا رفته است.
مسئولیت سازمان آموزش و پرورش استثنایی در دولت یازدهم و از سال ۹۳ به مجید قدمی سپرده شد. توسعه سیاست آموزش فراگیر به مفهوم حضور دانش آموزان با نیازهای ویژه در مدارس عادی، ارائه خدمات ویژه برای بهبود زندگی دانش آموزان استثنایی، افزایش سه برابری کارهای پرورشی و ورزشی، افزایش نرخ پوشش سرویس ایاب و ذهاب در مناطق کم برخوردار تغییر محتوای کتاب های درسی و حل مشکل توزیع دیرهنگام کتب درسی در مدارس استثنایی همچون برنامه ها و اقداماتی بود که در این دوره در دستورکار قرار گرفت. با اتمام دوره فعالیت مجید قدمی در این سازمان، محسن حاجی میرزایی، دومین وزیر آموزش و پرورش دولت دوازدهم سید جواد حسینی، سرپرست سابق آموزش و پرورش را در روز ۱۱ آبان ۱۳۹۸، بعنوان رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی منصوب نمود.
شاید بتوان یکی از بارزترین خصایص مدیریتی حسینی را تعامل مستمر با رسانه ها و اطلاع رسانی گسترده در این عرصه دانست. هرچند دوره فعالیت کاری وی با بروز بیماری کرونا و تعطیلی مدارس مصادف شد اما کوشش کرد در کنار پیشبرد آموزش، امور جاری سازمان آموزش و پرورش استثنایی را نیز دنبال کند. تا جایی که طبق اعلام خودش، طی دوسال اخیر در قالب نهضت از خشت تا بهشت و با مشارکت خیرین ۱۶۵ مدرسه جدید کلنگ زنی و یا افتتاح شده که این امر منجر به افزایش ۱.۵ متر مربع سرانه فضای آموزشی در آموزش و پرورش استثنایی استانهای کشور و ۲.۵ متر مربع در مناطق محروم شده است. همین طور نهضت توان افزایی برای تامین ۱۰۵ قلم تجهیزات آموزشی و توان بخشی ۷۰ هزار دانش آموز استثنایی در آموزش و پرورش استثنایی اجرائی شده است.
طرح خدمات حمایتی نیز در قالب ۱۹ قلم خدمت ۴۲ هزار دانش آموز را با اعتبار ۲۰ میلیارد تومانی پوشش داده است. علاوه بر این به رغم شرایط کرونائی ۹۹ درصد نوآموزان دبستانی با ارائه خدمت بیش از ۲۰ هزار نیروی انسانی و همین طور ۱۶۹ هزار نوآموز پیش دبستانی امسال تحت پوشش برنامه سنجش سلامت رفتند.
باوجود اقدامات صورت گرفته، سازمان آموزش و پرورش استثنایی با چالش ها و مسائل بنیادی مواجه می باشد که همچون آنها می توان به کمبود نیروی انسانی متخصص در زمینه های ارزیابی و تشخیص، آموزش و توان بخشی دانش آموزان با نیازهای ویژه اشاره نمود. همین طور طبق اعلام مسئولان، برای انجام بهینه ماموریت های آموزشی، توان بخشی، پرورشی و تشخیصی دانش آموزان با نیازهای ویژه حداقل پنج برابر دانش آموزان عادی منابع مالی موردنیاز است تا هدف استانداردسازی منابع مالی نظام آموزش وپرورش استثنایی با هدف تامین عدالت آموزشی محقق شود.
برقراری مجدد امتیازات ویژه کارکنان آموزش وپرورش استثنایی از قبیل فوق العاده استثنایی، سنوات ارفاقی و کمک هزینه مسکن که با اجرائی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری حذف گردیده است و جذب و به کارگیری نیروهای طرحی موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مدارس استثنایی همچون مواردی است که باید در دولت سیزدهم پیگیری شود. علاوه بر این باتوجه به تعطیلی مدارس در ماه های گذشته به سبب بروز کرونا، بنظر می رسد بر مشکلات یادگیری دانش آموزان استثنایی نیز افزوده شده باشد که نیازمند تدارک جدی برنامه های جبرانی و دیگر تمهیدات لازم است.
منبع:

1400/10/13
23:37:21
5.0 / 5
281
تگهای خبر: آب , اپلیكیشن , تخصص , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.