امروز: ۱۴۰۱/۰۷/۰۶

گرایش به هم پیمایی در اروپا در حال بیشتر شدن

با بررسی رشد سریع تعداد شرکتهای «هم پیمایی» یا هم ماشین شدن در اروپا نشان می دهد که روند نزولی تقاضا برای مالکیت شخصی خودرو ناشی از رکود اقتصادی نیست بلکه روندی جدید در فرهنگ در حال شکل گیری است.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آتلانتیک، بیشتر نمودارهای مرتبط با خرید و فروش خودرو در اروپا و به طور کلی کشورهای غربی رو به افول است. برای مثال فروش خودرو در سال گذشته یازده درصد  و میزان تقاضا برای مالکیت شخصی خودرو بیست و هشت درصد کاهش داشته و میزان پیمایش هر فرد با خودروی شخصی در سال نیز روند نزولی داشته است. ساده انگاری است اگر این روندهای نزولی فقط به رکود اقتصادی نسبت داده شود. نیویورک تایمز گزارشی در مورد هم پیمایی car-pooling (هم ماشین شدن) در اروپا منتشر کرده که در آن دو سایت اینترنتی را معرفی کرده است: یکی در پاریس با عنوان BlaBlaCar.com و دیگری در مونیخ با عنوان Carpooling.com. این دو کمپانی مدعی هستند که 6 میلیون نفر از خدمات آنان در اروپا استفاده می کنند. رشد این دو پایگاه اینترنتی حتی توجه سرمایه گذاران سیلیکون ولی (یعنی غول های فناوری اطلاعات آمریکا) را به خود جلب کرده است. در ایالات متحده نیز Zipcar موفق به جلب 700 هزار عضو شده که از طریق این سایت ها به روش های جدید حمل و نقل و جابجایی درون شهری و بین شهری روی آورده اند.
خرید خودرو در کشورهای آمریکا، ژاپن، آلمان، بریتانیا و فرانسه مدتهاست که از نقطه اوج خود گذشته و روند نزولی به خود گرفته است. نگاه به نمودارها مشخص می کند که نمی توان این کاهش را به رکود اقتصادی نسبت داد بلکه موضوع فراتر از اینهاست. 
در سال 2011 کل کشورها 60 میلیون دستگاه خودرو تولید کردند که از این تعداد 12 میلیون جذب بازار خودرو در آمریکا، 13 میلیون اروپا و 2 میلیون جذب بازار خودروی ژاپن  شده است. این رقم پایین ترین آمار از دهه 1960 تاکنون به حساب می آید. به بیان دیگر خودروهای نو بیشتر در کشورهای توسعه یافته به فروش رسیده که بیشتر آن را چین و هند تشکیل می دهند. اما برای کشورهای در حال توسعه نیز در آینده پیک فروش پیش خواهد آمد و بعد از آن روند نزولی آغاز خواهد شد. همچنین هزینه های تحصیل جوانان سر به فلک کشیده و در عوض مشاغلی که به دست می آورند درآمدهای ناچیزی ایجاد می کند و به همین دلیل نگاه مردم به خودرو با دهه های 1960 و 1970 فرق کرده است. تحلیل گران پیش بینی می کنند که در کشورهای در حال توسعه، گرایش به هم پیمایی یا کارپولینگ (هم ماشین شدن) با سرعت بالاتری گسترش خواهد یافت. این امر خیلی دور نیست و خیلی زود رشد فروش خودرو در چین و هند نیز کند خواهد شد.

برخی از نظرات شما:
هنوز نظری داده نشده.
بازگشت
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.